Привет, мир!

Періодично, з різних регіонів України лунають історії про спроби рейдерського захоплення бізнесу, майна або землі тощо. За інформацією Опендатабот в Україні стається близько 400 рейдерських захоплень щороку. Історії з різними масштабами – від невеликих фермерських господарств до системного, містоутворюючого бізнесу.


Незважаючи на наявність кримінальної відповідальності, передбаченої рядом статей Кримінального кодексу України, за рейдерські дії (ст. 205-1, 206-1, 206-2 та інші) нажаль, в Україні на даний момент рейдерство існує. Більше того, на нашу думку, скільки б не вносились зміни в законодавство щодо посилення відповідальності за рейдерство або усунення прогалин, що дають можливість застосовувати рейдерські схеми, рейдерство, як явище, все одно буде існувати. В першу чергу через те, що схеми стають більш витонченими і на перший погляд виглядають як законні дії – через застосування рішень судів, залучення правоохоронних органів, охоронних компаній, скасування або внесення реєстраційних записів в реєстри тощо. Тому рейдерів вкрай важко притягнути до кримінальної відповідальності.
Через це залишається актуальним питання методів боротьби з ним.

Методи боротьби з рейдерством.

Як правило, рейдерське захоплення готується заздалегідь, в той же час власники бізнесу чи майна про це не знають і дізнаються вже за фактом вчинення проти них активних дій. Тому, в більшості випадків є не готовими до протидії, через що втрачають вкрай цінний час на пошуки юристів, правоохоронців, охорони, розроблення стратегії по захисту і т.д. В той же час опонент вже знаходиться на порозі підприємства, в полі з готовим урожаєм або вашому будинку – прийшов відбирати чуже. Тому, аби запобігти втраті майна, варто заздалегідь робити запобіжні заходи, або хоча б мати доступ до людей і речей, які допоможуть в цьому.

Доступ до команди адвокатів.

В будь-якому випадку боротьба з рейдерством передбачає залучення команди юристів/адвокатів завдання яких – розробити і втілити ефективну стратегію по захисту бізнесу/майна. Тому, у власника бізнесу чи майна завжди має бути доступ до такої команди, щоб у випадку настання проблемної ситуації мати можливість оперативно залучити її, а не втрачати час на пошуки. При цьому, варто зазначити, що фінансувати наперед свою безпеку дешевше і ефективніше, ніж сплачувати захист уже в процесі гострої фази рейдерського захоплення. Тому одна із порад – співпрацювати з юристами, як мінімум, з питань повсякденного моніторингу дій щодо вашого майна. Як правило, на аутсорсингу адвокатські компанії, з поміж інших юридичних послуг, надають послуги по моніторингу відкритих баз даних (реєстрів юросіб, реєстрів судових рішень, реєстрів нерухомого майна і реєстрів обтяжень рухомого майна, кадастрової карти тощо). Маючи сигнал про реєстраційні дії, не санкціоновані власником майна, ви зможете зробити розголос проблеми і мати навіть якщо і короткий, але час для підготовки до атаки. Якщо команда юристів досвідчена, то вони зможуть, навіть за короткий час вчинити ряд дій для захисту активів і виставити певні запобіжники. Наприклад, відкрити зустрічне кримінальне провадження і арештувати майно для унеможливлення вилучення його рейдерами. Такі дії, по-перше, заборонять вилучення у вас і передачу третій особі вашого майна (обов’язковою умовою є внесення заборони у відповідні реєстри), а по-друге, забезпечать додаткову кримінальну відповідальність для рейдерів за вилучення вашого майна.
Звичайно, ви не зможете обмежитись лише витратами на аутсорсинг, оскільки боротьба з рейдерством передбачає більші вливання коштів, ніж щомісячні платежі. Але це все одно буде значно дешевше, ніж фінансувати протидію рейдерству в момент, коли рейдери вже у вас на порозі.

Публічність.

Будь-яке рейдерство не любить занадто великої уваги до ситуації з захоплення об’єкту. Чому? Тому що, по-перше, інформаційно ситуація доходить до керівництва регіону, держави, правоохоронних органів. В свою чергу питання ставиться на контроль і звітується про ситуацію. Так чи інакше, але на місцях силовики мають діяти по запобіганню незаконним діям, а не мовчки спостерігати за ними. По-друге, прикута увага медіа і суспільства до тієї чи іншої ситуації, змушує діяти, як опонентів, так і правоохоронців у правовому полі. І, як правило, якщо до підняття розголосу можна було отримати незаконний документ, то вже після – це стає складним або значно дорожчим (і одне і друге грає на руку вам). Судді бояться ухвалювати незаконні рішення, правоохоронці діють вкрай обережно, наймані опонентами бійці теж зменшують свавілля в поведінці, оскільки розуміють, що можуть пізніше стати цапами відбувайлами за всі незаконні дії (варто згадати історію з Вадимом Тітушко).
Публічність ускладнює дії рейдерам, тому чим більше публічності, тим краще для вас.

Звернення до всіх можливих органів.

Як зазначено вище, публічність дає можливість прикути увагу до вашої проблеми суспільства, ЗМІ, а також інших органів, які мають вплив і спостерігають за ситуацією. Водночас, для того щоб залучити їх на ваш захист, потрібно витримати формальну процедуру звернення. До таких органів чи осіб можна віднести Бізнесомбудсмена, керівників відповідних комітетів Верховної Ради України (з питань правоохоронної діяльності, антикорупційної політики, аграрної та земельної політики, ТСК з питань захисту інвесторів тощо), Атирейдерську комісію Міністерства юстиції України, громадські організації та інших. Безумовно, поряд із зазначеним, також потрібно надсилати звернення і скарги Президенту України, в Офіс Генерального прокурора, Кабінет Міністрів України, а якщо в рейдерстві задіяні державні органи і посадові особи, то заяви про злочин потрібно подавати в ДБР чи НАБУ. При цьому варто зазначити про те, що за вашою заявою не завжди будуть автоматично відкриті кримінальні провадження, тому треба бути готовими зобов’язувати вчиняти такі дії за рішенням суду. В подальшому, через клопотання, стимулювати слідство активно вести розслідування.